شناسایی نقاط کور خودرو

پیاده شدن و ایستادن در نقطه کور شامل:
۱- جلوی خودرو: راننده در پشت فرمان است آن اندازه فاصله فردی که جلوی خودرو است و از روی درب موتور تا کفش‌هایش دیده می‌شود در دید راننده می‌باشد و آن اندازه‌ای که از سپر جلوی خودرو تا کفش‌های پای فرد ایستاده است دیده نمی‌شود. نقطه کور دید راننده می‌باشد که قابل اندازه‌گیری است.

نقاط کور خودرو شامل جلوی خودرو و پشت خودرو و آینه بغل سمت راست و چپ خودرو می‌باشد.

۲- شناسایی نقطه کور پشت خودرو ، راننده در پشت فرمان خودرو است و به حالت رانندگی بصورت دنده عقب می نشیند( با دست راست پشت صندلی شاگرد را می‌گیرد و دست چپ  ساعت ۱۲ فرمان را گرفته و رو به پشت خودرو می‌چرخد.)  و کمی از در صندوق خودرو فاصله می‌گیرد تا جایی که کفش او در دید راننده قرار گیرد. اندازه فاصله سپر عقب خودرو تا مکان ایست وی اندازه‌گیری می‌شود که نقطه کور پشت سر خودرو می‌باشد و قابل دیدن از سر راننده نمی‌باشد.

شناسایی نقاط کور  آینه‌های بغل چپ و راست
باید توچه داشت که زاویه  دید راننده از آینه بغل در هر سمت حدود ۴۵ درجه می‌باشد و فضای کناری خودرو را نشان می‌دهد و ۴۵ درجه از خط دید کناری راننده می‌باشد، که فقط با گرداندن سر به سمت مورد نظر می‌توان نقاط  کور را پوشش داد که در زمان گردش‌ها و تغییر جهت‌ها برای اطمینان از نبود خطر ضروری می‌باشد.

برای شناسایی نقاط کور کناری چپ و راست خودرو
کافیست کسی با فاصله یک تا دو متری از کنار ستون‌های چپ و راست خودرو بایستد در این صورت وجود او از آینه‌های بغل دیده نمی‌شود. و فقط با گرداندن سر به سمت‌های چپ و راست می‌توان نقاط کور کنار خودرو را پوشش داد.

همه آنچه که درباره استفاده از ضدیخ باید بدانید

نکاتی که باید در استفاده از ضدیخ مورد توجه قرار بگیرد را در ادامه می خوانید:

۱- عمر مفید ضدیخ برحسب زمان و شرایط کاری متغیر می‌باشد. زمان مناسب تعویض ضدیخ دو سال، توصیه می‌شود.

۲- رنگ ضدیخ ربطی به کیفیت آن نداشته و سازندگان برای مشخص کردن محصولات خود از رنگ‌های گوناگونی استفاده می‌نمایند.

 ۳- همرنگ بودن ضدیخ‌ها دلیلی بر کیفیت یکسان آنها نیست بنابراین از مخلوط کردن آنها باید جداً اجتناب کرد.

۴- در مورد نسبت صحیح رقیق‌سازی نیز باید به دستورالعمل سازندگان توجه نمود. بهترین کارایی ضدیخ- ضدجوش اسپیدی ترکیب آن به نسبت یک به یک با آب است.

۵- اگر عمل مخلوط سازی به نسبت یک به یک با آب صورت گیرد، ضد یخ- ضد جوش اسپیدی تا دمای ۳۸-درجه سانتیگراد نقطه انجماد مخلوط را پایین خواهد آورد.

۶- در مورد رقیق‌سازی نیز باید به دستور‌العمل سازندگان توجه کرد. اگر غلظت ضدیخ بیشتر از مقدار توصیه شده باشد، امکان خرابی واترپمپ و افزایش خوردگی وجود دارد. همچنین اگر غلظت ضدیخ کمتر از حد توصیه شده باشد، موجب افزایش نقطه انجماد و یخ زدن آن در مجاری سیستم رادیاتور می‌شود.

۷- توجه کنید که کیفیت آب استفاده شده در رقیق‌سازی ضد یخ، مهم است. حتی‌المقدور باید از آب با املاح کم استفاده کرد.

۸- سطح سیال باید دائما کنترل شود تا از میزان مشخص شده کمتر نباشد.

۹- ضد یخ‌ ها معمولا کف تولید نمی‌کنند. مشاهده کف می‌تواند به علت وارد شدن هوا به سیستم و سوراخ شدن بخش مکش واترپمپ باشد. در این صورت باید رادیاتور را کاملا تخلیه کرده و تمامی لوله‌های رابط، واشرها، بست‌ها و ترموستات را بررسی و نسبت به تعمیر قطعات معیوب اقدام کرد.

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

موارد زیر تقریبا از علل رایج و مشترک روشن شدن چراغ چک بین همه خودروها است :

۱-سوزن انژکتور: در صورت از کار افتادن سوزن انژکتور موتور با لرزش شدید کار کرده و توان آن به شدت کاهش می یابد.

۲-کویل دوبل: در صورت از کار افتادن کویل در بیشتر موارد موتور با لرزش شدید کار کرده و توان آن به شدت کاهش می یابد.

۳- سنسور اکسیژن: با توجه به این که این سنسور تاثیر مستقیم در تنظیم مصرف سوخت دارد خرابی آن باعث با لا رفتن مصرف بنزین می شود.

۴- ناک سنسور: علت روشن شدن چراغ چک به دلیل خطای ناک سنسور بیشتر عدم تایمینگ موتور است تا خرابی خود سنسور.

۵- ای سی یو (ecu): در بعضی موارد روشن شدن چراغ چک به دلیل خرابی سخت افزاری یا نرم افزاری خود ecu می باشد که این عیب در خودروهایی که به صورت کارگاهی دوگانه سوز شده اند بیشتر مشاهده می شود.

۶- عدم عملکرد صحیح فن خنک کننده موتور: در بعضی مواقع با بالا رفتن آمپر آب خودرو همراه است.

توجه: مواردی که با بالا رفتن آمپرآب، لرزش و بد کارکردن موتورهمراه است از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و باید سریعا جهت رفع عیب به تعمیرگاه مراجعه کرد.

نکاتی که در هنگام روشن نشدن خودرو باید چک کرد

وقتی موتور خودرو استارت می خورد اما روشن نمی شود، دلیل آن یک یا ترکیبی از چهار مورد زیر است:

۱. نرسیدن بنزین به موتور:

تمام شدن بنزین- کیپ شدن صافی بنزین- سوختن رله پمپ- سوختن فیوز پمپ- عمل کردن کلید قطع کن بنزین- خرابی سنسور موقعیت میل لنگ.

۲ . نرسیدن برق به شمع برای جرقه زدن در لحظه مناسب:

خرابی کویل، خرابی وایر- قطع شدن اتصالات کوئل.

۳ . نرسیدن هوا و درست نبودن ترکیب هوا و بنزین در موتور و کمپرس نشدن به موقع برای احتراق:

کیپ شدن لوله ورودی هوا- نشت بنزین از انژکتور- خراب شدن سنسور دمای آب موتور- خراب شدن سنسور فشار هوای ورودی- خرابی سوپاپها و فرار کمپرس از سر پیستون- تنظیم نبودن تایم – باز و بسته شدن بی موقع سوپاپ ها.

۴ . عدم شناسایی کد سوئیچ:

در خودروهای مجهز به کلید ایموبلایزر.

دلایل بیش از حد داغ شدن موتور خودرو

چرا موتور بیش از حد داغ می شود؟ شاید این سوالی باشد که برای بسیاری از رانندگان خودرو پیش آمده باشد.

در این گزارش بخشی از احتمالات داغ شدن بیش از حد موتور خودرو بیان می شود.

 • ترموستات معیوب است، آن‏ را آزمایش و رفع عیب کنید.
 • فشار روی موتور خیلی زیاد است، آن را کاهش دهید و از بالا رفتن بیش از حد دور موتور جلوگیری کنید.
 • تسمه پروانه را سفت کنید. (در حد استاندارد)
 • آب کافی در رادیاتور نیست.
 • روغن کافی در کارتر نیست.
 • پمپ روغن ضعیف شده است.
 • فیلتر روغن خیلی کثیف است.
 • مدار گردش آب رسوب گرفته که باعث انسداد مسیر و یا کاهش حجم گردش سیال در مسیر شده است.
 • واتر پمپ خراب است.
 • سیستم سوخت‌رسانی به درستی تنظیم نشده‏است که باعث شده نسبت بنزین به هوا کم باشد.
 • لوله اگزوز معیوب است و دود خروجی به خوبی خارج نمی‏ شود.
 • سیستم جرقه‌زنی تنظیم نیست.
 • سوپاپ‏ها به درستی فیلرگیری نشده‏ اند.

عواقب استاندارد نبودن میزان باد تایر خودرو

معایب پر باد بودن یا کم بودن بودن لاستیک خودرو را در ادامه می خوانید.

اگر فشار باد خیلی زیاد باشد، معایب زیر ظاهر می‌شود:
 
۱ . باریک شدن سطح تماس لاستیک و جاده، کاهش قابلیت‌های لاستیک و پایداری آن

۲. سلب آرامش و راحتی در رانندگی

۳. ساییده شدن بیش از حد قسمت میانی

۴. از بین رفتن قابلیت جذب نیرو‌های وارده از جاده به لایه‌های میانی لاستیک و افزایش آسیب‌پذیری آنها

۵. تمایل زیاد به جدا شدن لایه‌های لاستیکی در زمان گرم شدن لاستیک، به دلیل تجمع نیروها در مرکز آج‌ها
 

اگر فشار باد کم باشد، معایب زیر ظاهر می‌شود:

۱. زیاد شدن مصرف سوخت به دلیل افزایش سطح تماس لاستیک با جاده

۲. سفت شدن یا انحراف فرمان به یک سمت در هنگام کم ‌باد بودن چرخ‌های جلو

۳. ساییده شدن سریع‌تر و بیشتر قسمت بیرونی آج‌ها

۴. بروز خطر جدی با بالا رفتن بیش از اندازه دمای لاستیک در زمان حرکت به دلیل تغییر شکل زیاد در ناحیه تماس لاستیک با جاده و افزایش احتمال جداشدن لایه‌ها.

چگونه از خودرو ها بهتر نگهداری کنیم؟

در واقع خودروها هر میزان که با کیفیت بالا تولید و عرضه شوند، اما برای کارکرد بهتر و عدم ایجاد مشکل در آینده نیاز به نگهداری و رسیدگی درست دارند.

البته دلیل این میزان توجه و نگهداری از خودروها به خاطر وجود انواع سیستم‌های الکترونیکی و قطعات متحرک می‌باشد. به گونه‌ای که رانندگان باید برای جلوگیری از مشکلات آینده و صرف هزینه‌های بالاتر نسبت به استفاده درست از خودرو و بازدید از قطعات اصلی در صورت مشاهده هرگونه خطا، توجه لازم را داشته باشند. چرا که اکثر خرابی قطعات خودرو، قبل از وقوع کامل، علائمی را نمایش می‌دهند. به همین خاطر می‌توان با تعمیر به موقع از صرف هزینه‌های بیشتر و خرابی قطعات دیگر خودرو جلوگیری کرد.

دقت داشته باشید که هزینه های بعدی در اثر کارکرد یک قطعه خراب در خودرو با هزینه های اولیه واقعا قابل مقایسه نخواهند بود. بنابراین با توجه به گران شدن قطعات و دستمزد تعمیرات بهتیرن حالت تعمیر به موقع خودرو در صورت داشتن علایم و نشانه های خرابی است.

در این مطلب قصد داریم که به بررسی این نکته که چگونه از خودروها بهتر نگهداری کنیم تا طول عمر کارکرد آن طولانی‌تر شود، بپردازیم.

اصول نگهداری بهتر از خودروها
از پارک کردن خودرو در زیر نور شدید آفتاب، محیط‌های صنعتی، کارگاه‌های ساختمانی و انبارهای دارای رطوبت خودداری نمایید. توصیه می‌کنیم که از چادر خودرو در این مواقع حتماً استفاده کنید. به طور کلی بهتر است که در محیط‌های سرپوشیده با جریان هوای آزاد خودرو را پاک کنید.

افزایش دمای داخلی خودرو به خصوص در زمانی که شیشه های خودرو بسته است می تواند آسیب جدی به قسمت های داخلی مانند داشبورد و غربیلک فرمان وارد نماید.

در جاده‌های ناهموار با سرعت زیاد رانندگی نکنید. رانندگی با سرعت بالا در جاده های ناهموار ممکن است تکان های کمتری را به سرنشینان خودرو منتقل نماید اما مطمئن باشید که آسیب های مختلفی را بر روی قسمت های مختلف به خصوص زیر و بند و سیستم تعلیق باقی خواهد گذاشت .

توصیه می‌کنیم که بعد از رانندگی در این نوع جاده‌های ناهموار حتماً اتومبیل را بشویید. این کار باعث می شود آلودگی های برخاسته از جاده به قسمت های فنی مانند کمک و بلبرینگ ها کمتر نفوذ کند.

در مورد تمیز کردن بدنه خودرو نیز معمولاً در مدت زمان‌های کوتاه انجام دهید تا شستشوی آن راحت‌تر باشد. همچنین بخش‌هایی از خودرو مثل زیر گلگیرها که قابل رؤیت نمی‌باشند نیز حتماً آن را تمیز کنید. چرا که انجام ندادن این کار باعث پوسیدگی بدنه اتومبیل خواهد شد.

قسمت های زیر خودرو و داخل محفظه کاپوت را در دروه های منظم شستشو کنید . البته در صورتی که خودروی شما یک خودروی قدیمی است در مورد شستشوی موتور بایستی کمی با ملاحظه رفتار نمایید چرا معمولا این خودرو ها در قسمت های مختلف به خصوص مدار برقی دچار قسمت های باز هستند و می تواند در شستشو آسیب ببنید . بنابراین در صورت شستشو بهتر است ابتدا سر باطری را جدا کرده و حداقل خودرو را به مدت ۲۴ ساعت استفاده نکنید .

لولای درب‌های خودرو، صندوق‌عقب و قفل درپوش موتور خودرو را به طور مرتب روان‌کاری کنید. چون تنظیم صحیح و منظم درب‌ها باعث سالم ماندن ستون‌های خودرو خواهد شد.

در صورت لرزش و سروصدای پیچ‌های مختلف در خودرو، حتماً در اولین فرصت آن‌ها را محکم و تعمیر کنید. بهتر است در صورتی که مطمئن نیستید که از چه ماده ای باید برای روان کاری استفاده کنید حتما از متخصص این حوزه کمک بگیرید . ممکن است برخی از قطعه ها نیاز به روغن مخصوص و یا گریس داشته باشند .

اگر به بخش‌های داخلی خودرو و یا صندوق عقب آب نشت پیدا کرده است، می‌توانید با سشوار و یا ابزارهای برقی دیگر داخل خودرو و صندلی‌ها را خشک کنید. محفظه صندوق عقب را در زمان خیس شدن رها نکنید چرا که می تواند باعث پوسیدگی گردد. برای پیشگیری از این مساله می توانید از کف پوش های قالبی موجود در بازار برای کف صندوق عقب استفاده نمایید.

از حمل‌ونقل بارهای سنگین و بزرگ‌تر از صندوق اتومبیل خودداری کنید. همچنین توجه داشته باشید که در صورت وجود کپسول گاز در صندوق عقب از ثابت بودن آن مطمئن شوید.

۳ ایراد اصلی خودرو که حتماً باید به آن توجه کنید
به دنبال شنیدن صداهای غیر عادی در اتومبیل باشید. این امر باعث می‌شود که اگر ایرادی در موتور و یا قطعات دیگر خودرو به وجود آمده است، خیلی سریع‌تر تشخیص دهید و نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. این مساله به شرطی اتفاق می افتد که شما همیشه سعی کنید مدت زمانی را به شنیدن صدای خودروی خود بگذرانید تا بتوانید در مواقع خراب شدن خودرو صدای اضافه و عجیب را تشخیص دهید.

در این قسمت قصد داریم که به بیان ۳ ایراد اصلی در خودروها که باعث به وجود آمدن مشکلات بزرگ‌تر و اصلی‌تری در خودروها خواهد شد، بپردازیم.

نشت مایعات و روغن از خودرو
تمام خودروها برای روشن شدن و حرکت کردن درست نیاز به هماهنگ کار کردن تمام قطعات دارند. اما در برخی از اوقات و البته در بلندمدت به دلیل برخی اتصالات در موتور و یا قطعات خودرو باعث ایجاد مشکلات و یا حتی نشت مایعات و روغن خواهد شد.

برای فهمیدن این مشکل و عیب در موتور معمولاً در طول مدت زمان‌های مشخصی مکان پارک اتومبیل خود را چک کنید. اگر اثراتی از لکه‌های روغن را بر روی زمین یافتید، بهتر است که تعمیر خودرو را سریع‌تر انجام دهید.

البته باید میزان سطح آب رادیاتور و میزان سوخت و روغن ترمز را هر چند وقت یک‌بار کنترل کنید. چرا که کاهش دوره‌ای هر یک از این موارد در خودرو نشان از وجود ایراداتی در موتور خودرو می‌باشد.

اگر پدال ترمز خودرو نسبت به قبل نرم‌تر شده است، احتمالاً سیستم ترمز نشتی دارد. بنابراین در این شرایط و با وجود این ایراد خطرناک بهتر است که اصلاً رانندگی نکنید و خودرو را با یدک‌کش به تعمیرگاه ببرید. دقت داشته باشید روغن ترمز به خاطر مشخصات و ویژگی هایی که دارد می تواند در صورت نشتی به دیگر قطعات خودروی شما آسیب جدی وارد نماید.

خارج شدن دود زیاد از اگزوز
اگر از دهانه اگزوز خودرو شما دود زیادی خارج می‌شود، به احتمال موتور خودرو ایراد دارد. البته به دلیل ایرادات مختلفی که در قطعات مختلف موتور ممکن است وجود داشته باشد، این رنگ دود نیز می‌تواند سیاه، سفید، آبی و یا خاکستری باشد.

خارج شدن دود سیاه از اگزوز خودرو به معنای ترکیب میزان نادرست سوخت و هوا می‌باشد. اگر موتور خودرو شما بنزینی است می‌توانید با تنظیم مجدد موتور به رفع این عیب بپردازید.

اما اگر موتور دیزلی باشد، رفع این ایراد به بررسی بیشتری نیاز خواهد داشت. خارج شدن دود سفید به معنای وارد شدن آب به داخل اگزوز است. در مورد خودروهای بنزینی این ایراد به خاطر معیوب بودن واشر سرسیلندر است که می‌توانید با تعمیر این قطعه مشکل را حل کنید.

اما در مورد خودروهای دیزلی این ایراد به خاطر زمان‌های تزریق سوخت به خودرو می‌باشد. توصیه می‌کنیم که به ایراد و عیب خارج شدن دود سفید از خودرو بی‌اعتنا نباشید، چرا که این معیوب بودن قطعات باعث ایجاد مشکلاتی در سرسیلندر خودرو خواهد شد.

دود آبی نشان‌دهنده روغن‌سوزی موتور خودرو است. البته علت این ایراد به خاطر عیب رینگ پیستون می‌باشد که باید آن را حتماً عوض کنید. البته تعمیر این ایراد موتور معمولاً هزینه بالایی خواهد داشت. چرا که تعمیرکار باید موتور خودرو را باز کند. اما اگر در هنگام رانندگی بوی نامطبوع و خاصی را احساس کردید، گازهای خروجی اگزوز را بررسی نمایید.

در مورد خارج شدن دود خاکستری از اگزوز خودرو نیز باید بگوییم که این ایراد می‌تواند به خاطر مشکلات جدی و ناکارآمدی قطعات مختلف موتور خودرو به وجود آید. به طور مثال معیوب بودن سرسیلندر خودرو و نشت آب و یا روغن به درون محفظه احتراق و یا حتی شکستگی دریچه تهویه کارتر خودرو نیز می‌تواند دلیل این عیب باشد. در مورد رفع این ایراد نیز هزینه زیادی باید صرف کنید.

مشکلات برق خودرو
شاید برای شما نیز اتفاق افتاده که در زمان شتاب‌گیری خودرو، نور چراغ‌های اصلی کم‌وزیاد شود و نوسان پیدا کند. این مسئله می‌تواند به مرور زمان باعث ایجاد یک مشکل بزرگ‌تر در سیستم برق خودرو شود. البته در صورت بروز هر مشکل الکتریکی خودرو، اول جعبه فیوز را چک می‌کنند. شما نیز اگر بعد از بررسی این بخش خودرو مشکلی را مشاهده نکردید، توصیه می‌کنیم که حتماً خودرو را به یک برق‌کار نشان دهید، چرا که در صورت انجام یک اشتباه احتمال حریق خودرو وجود دارد.

مسایل دیگری نیز در سیستم برق خودرو باید جدی گرفته شوند برای مثال سوختن مرتب یک چراغ، بوی داغی بیش از حد، و یا خاموش و روشن شدن مداوم و بی دلیل چراغ های پشت صفحه آمپر همگی از عواملی هستند که باید به آن ها توجه کافی داشته باشید.

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

صفحه کلاچ روکشی سخت دارد ولی هر چند وقت یک‌بار ساییده و فرسوده می‌شود و باید آن را تعویض کرد.

صفحه کلاچ یک قطعه مصرفی است و دیر یا زود به اتمام می رسد که موارد زیر عمر آن را کمتر می کند:

– رانندگی با شتاب زیاد

– فشار آوردن به موتور در سر بالایی

– تعداد زیاد سرنشینان خودرو

– گذاشتن پا روی پدال کلاچ در حین رانندگی.


نکته: در هنگام رانندگی، هرگز پای خود را روی کلاچ نگذارید، پس از تعویض دنده، پای خود را از روی پدال بردارید. حتی تماس اندک پای شما با پدال کلاچ، عمر صفحه کلاچ را کاهش می دهد.

علائم نشان دهنده ضعیف شدن صفحه کلاچ

– پدال کلاچ سفت و خشک شده و حالت ارتجاعی و فنری خود را از دست داده باشد.

– هنگام رها کردن کلاچ، پای شما سریعاً به عقب پرتاب می شود.

– دنده ها هنگام جا زدن صدا می کنند.

– در هنگام حرکت، دور موتور افزایش می یابد ولی سرعت، به آن نسبت افزایش نمی یابد.

– پله پله شدن کلاچ ممکن است به دلیل خشکی و خرابی سیم کلاچ نیز باشد.